Inductees

2021 Tacoma-Pierce County Sports Hall of Fame Inductees

ADMINISTRATOR
Karl Benson (College Athletics)
John Bodenhamer (Golf)
Frank Colarusso (Baseball/Hockey)
Robin Hamilton (College Athletics/Coach)

BASEBALL
Rick Barnhart
Bill Murphy
Scott Nielsen

BASKETBALL
David Adams
Dave Harshman (Coach)
Brendon Merritt
Tatum (Brown) Morris
MaryAnn (Stoican) O’Dell
Kate Rue
Jerry Williams (Player/Coach)

BOXING
Mylon Watkins

FENCING
Harold Hillemann (Coach-dec.)

FOOTBALL
Don Clegg (Coach)
Dane Looker

GOLF
John Rudy (Club Pro-dec.)

GYMNASTICS
Brad Loan (Coach)

HIKING & MOUNTAINEERING
Fay Fuller (dec.)
Bronka Sundstrom

OFFICIALS
Terry Beckstead (Wrestling)
Buddy Horton (Football)
Dan Spriestersbach (Football)

RACING
Derrike Cope (NASCAR)
Gary Ellis (BMX)

RIFLERY
Morgan (Hicks) Wallizer

SNOW SKIING
Richie Nelson

SOCCER
Tara Bilanski
Brian vanBlommestein
(Coach)
Gretchen (Gegg) Zigante

SOFTBALL
Todd Cooley (Slowpitch)
Steve Shackett
(Coach-Slowpitch)
Cleon Tungsvik (Player/Coach-Fastpitch)

SWIMMING
Chris Myhre (Coach)
Roxanne (Carlton) Raubacher
Bert Thomas (dec.)
Steve Van Wart

TENNIS
Vern Ball (Player/Coach)

TRACK & FIELD
Brie Felnagle
Terry Rice (Coach)
Tom Sinclair

TRAINER
Bruce Snell

VOLLEYBALL
Christal (Morrison) Engle

WRESTLING
Mike Sowards (Coach)

1987-2000 TACOMA NEWS TRIBUNE SPORTS STAFF

Mike Bainter
Dave Boling
Don Borst
Joe Breeze
Corey Brock
Gary Brooks
Ross Carmack
John Clayton
Patricia (Greenleaf) Clayton
Bob Condotta
Glenn Crevier
Doug Drowley
Ursula (Muecke) Fagerstrom
Roy Gallop Jr. (dec.)
Greg Gibson
Peter Haley
Greg Harris
Craig Hill
Chuck Hufford
Frank Hughes
Mike Kahn (dec.)
Dean Koepfler
Robert Kuwada
Larry LaRue (dec.)
John Lawrence (dec.)
Arnold Lytle

Casey Madison
John McGrath
Rodney McKissic (dec.)
Paul Miller
Todd Milles
Bob Mottram
Ron Newberry
Scott Oberstaller
Bob Payne
Dale Phelps
John Piekarski
Paul Ramsdell
Bill Reader
Mike Sando
Bill Schey
John Scott
Gordy Sholtys
Teresa Smith
Sheldon Spencer
Jim Trotter
Rob Tucker
Pete Wevurski
Eric Williams
Lui Kit Wong
Bart Wright
Victor Yoshida

1971 & 1973 PLYWOOD TACOMA NATIONAL BASKETBALL CHAMPIONS

Steve Anstett
Jay Bond
Dick Burrows (Sponsor)
Mike Dahl
Curt Gammell
George Grant
Jim Harney
Steve Hawes
George Irvine
Mike Jordan
Charles Lowery

Clint Names
Tom Names
Darron Nelson (Player/Coach)
Leroy Sinnes
Keith Swagerty
Tom Tommervik
Jim Van Beek
Ted Werner
Dave Wortman
Gary Wortman

1979 & 1980 MT. TAHOMA HIGH SCHOOL STATE FOOTBALL CHAMPIONS

George Nordi (Head Coach)
Morry Boughton (Coach)
Don Leebrick(Coach)
Dan Gurash (Coach)
Mike Deutch (Coach)
Ken Baker
Brian Barabe
Ron Bate
Fred Baxter
Quinn Baxter
Garland Beardon
Steve Blomgren
Mike Bolte
Anthony Broughton
David Cabrera
Robert Callaghan
Mike Carrington
Ted Carter
Ivan Castillo
Curt Chojnowshi
Chuck Clifton
John Cole
Fred Cooper
Charles Dalton
Jeff Daschofsky
Earl Davies
Todd deCarteret
Ron Eckert

Dan Flannery
John Fuhrman
Bob Gibson
Brad Gobel
Ralph Gomez
Todd Goodson
Ken Gosteli
Louis Green
Ken Hanks
Maurice Hanks
Darell Harper
Joel Harper
Kevin Harper
Dan Hart
John Hayward
Dave Helzes
Frank Hobbs
Chris Horn
Steve Hoye
Brian Humphrey
Todd Hunter
Rodney Jackson
Jody Jacobsen
Alonzo Jennings
Johnny Johnson
Rich Lamonica
Rob Leonard
Todd Lundey
Victor Melton

Craig Meyer
Don Moore
John Moore
Ramon Moore
Larry Murphy
Dan Nelson
Scott Nordi
Alain Patton
Doug Parish
Dirk Pettitt
Todd Pressey
Arnie Richard
Robert Ross
Brian Rychner
Curtis Sanders
Dave Seago
Mike Sonnier
Ken Spencer
Angelo Suarez
Malcum Sorrell
Mike Vindivich
Lacy Walker
David White
James Whitford
Mike Young
Ray Richars (Trainer)